ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 Turqi: Eksporti në qershor rritet me 13,2%

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Turqi: Eksporti në qershor rritet me 13,2%    Thu Jul 01, 2010 9:49 pm

Sipas
të dhënave të Asamblesë së Eksportuesve të Turqisë në qershor eksporti
është rritur 13,2% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar
duke kapur shifrën 9 miliardë e 173 milionë dollarë.
Asambleja e Eksportuesve të Turqisë (TİM) publikoi në qytetin
industrial Koxhaeli (Kocaeli) shifrat e eksportit për muajin qershor
2010.

Sipas të dhënave të TİM eksporti i muajit qershor është rritur 13,2%
në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar dhe është realizuar me
9 miliardë 173 milionë dollarë.

Në 6 muajt e parë të vitit Turqia ka bërë 53 miliardë e 345 milionë
dollarë eksport, kurse për 12 muajt e fundit eksporti është 106 miliardë
e 544 milionë dollarë.

Pjesën më të madhe në eksportin e muajin qershor e zuri sektori
automobilistik me 1 miliardë e 369 milionë dollarë, i ndjekur nga
sektori i veshjeve të gatshme (fasoneve) me 1 miliardë e 174 milionë
dollarë dhe sektori i hekur-çelikut me 1 miliardë e 65 milionë dollarë.

Presidenti i Asamblesë së Eksportuesve të Turqisë, Mehmet Byjykekshi
(Mehmet Büyükekşi) tha se shifrat e fundit të eksportit tregojnë që
rritja ekonomike do të vazhdojë edhe në gjysmën e dytë të vitit.

| 01.07.2010


][
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Turqi: Eksporti në qershor rritet me 13,2%
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA, EKONOMIA DHE BISNESI :: Ekonomia dhe Biznesi-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs