ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 Si duhet shmangur alergjinë e syve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Si duhet shmangur alergjinë e syve   Sun Jul 04, 2010 4:18 am

Pastrimi ditor i kapakëve të
syve ndihmon në rrallimin e mundësive për t’u prekur nga kjo sëmundje.
Larja e duarve fillimisht dhe më pas e kapakëve me sapun acidik.
Mosfërkimi i syve kur të kruhen. Përdorimi i garzave ose i pambukut
mjekësor për të pastruar qepallat e syve. Mund të përdoren edhe pomada
të ndryshme sipas këshillës së mjekut, të cilat shërbejnë për pastrimin e
syrit.
Disa këshilla për të shmangur alergjinë
Tretni në ujë një derivat bimor rebels migrum në mëngjes sapo zgjuar
dhe në pasdite për tre muaj rresht. Dietë me vitamina C, B, K, të
dobishme për irritimin e syrit. Të evitohen ushqime që kanë në etiketë
aroma natyrore. S’duhen marrë ilaçe pa konsultuar mjekun. S’duhet të
pihet cigare dhe të evitohen ambientet ku pihet duhan. Të ndiqen
rregulla të rëndësishme për jetën: të flihet 8 orë në natë; të hahet tri
herë në ditë; çlodhja ose ndalimi i punës për të paktën çerek ore kur
ndihesh i lodhur; aktiviteti fizik javor; gjetja e kohës së lirë për
t’ia dedikuar vetes. Të mësohet të mos luftohet me emocionet e vetes.


][
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Si duhet shmangur alergjinë e syve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MJEKSIA :: Njeriu dhe shendeti-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com