ForumHomeRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ushqimi vegjetarian ul stresin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Ushqimi vegjetarian ul stresin    Sun Jul 04, 2010 4:29 am

Studimet e reja të
publikuara në revistën shkencore Nutrition kanë zbuluar se ushqimi
vegjetarian, i cili përfshin konsumimin e peshkut, mund të ulë rrezikun
për depresion, ankth dhe stres. Hulumtimet kanë treguar se personat me
nivel të ulur të acideve yndyrore të cilat janë përbërës të peshkut, dhe
me nivele të larta të acideve yndyrore të cilat gjenden në perime, kanë
gjasa më të mëdha për të qenë në gjendje të mirë shpirtërore.
Në hulumtimin në të cilin kanë marrë pjesë 138 persona vullnetarë,
shkencëtarët kanë vërejtur se personat të cilët kanë konsumuar më pak
omega-3 acide yndyra, EPA (acid eikozapentaenik) dhe DHA (acidi
dokozaheksaenik), si edhe arakidonik që përfaqëson omega-6 acidet
yndyrore, dhe më shumë acide yndyrore me zinxhir të shkurtër si ALA
(acidi α-linolenik) dhe acidi linolik, kanë më pak prirje për të vuajtur
nga ankthi, stresi dhe depresioni. Këto rezultate kundërshtojnë
studimet e mëhershme se EPA dhe DHA mund të ulin rrezikun për depresion.
Studimet e reja të publikuara në revistën shkencore Nutrition kanë
zbuluar se ushqimi vegjetarian, i cili përfshin konsumimin e peshkut,
mund të ulë rrezikun për depresion, ankth dhe stres. Hulumtimet kanë
treguar se personat me nivel të ulur të acideve yndyrore të cilat janë
përbërës të peshkut, dhe me nivele të larta të acideve yndyrore të cilat
gjenden në perime, kanë gjasa më të mëdha për të qenë në gjendje të
mirë shpirtërore.
Në hulumtimin në të cilin kanë marrë pjesë 138 persona vullnetarë,
shkencëtarët kanë vërejtur se personat të cilët kanë konsumuar më pak
omega-3 acide yndyra, EPA (acid eikozapentaenik) dhe DHA (acidi
dokozaheksaenik), si edhe arakidonik që përfaqëson omega-6 acidet
yndyrore, dhe më shumë acide yndyrore me zinxhir të shkurtër si ALA
(acidi α-linolenik) dhe acidi linolik, kanë më pak prirje për të vuajtur
nga ankthi, stresi dhe depresioni. Këto rezultate kundërshtojnë
studimet e mëhershme se EPA dhe DHA mund të ulin rrezikun për depresion.


[
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Ushqimi vegjetarian ul stresin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MJEKSIA :: Njeriu dhe shendeti-
Kërce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog