ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 Joomla apo Wordpress?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Joomla apo Wordpress?   Mon Jul 05, 2010 2:47 am

Shpesherë ngatërroheni se për cilin CMS
të përcaktoheni dhe pavarësisht se në internet ka shumë lloje të
ndryshme, dy prej më kryesorve janë Joomla dhe Wordpress.
CMS-të (Content Management System) në fjalë kanë specifika që në disa
raste e bëjnë të ndryshëm njëri tjeterin. Migjithatë, te dytë kanë
superioritete dhe dobësi.

Le të bëjmë disa krahasime mes këtyre dy CMS-ve, dhe shpresojmë se
këto krahasime do t’ju ndihmojnë që të zgjidhni më të mirin për qëllime
tuaja.

Këtu do të diskutojmë kundrejt Jooma dhe Wordpress.

Së pari, ne e shohim Joomla-në, si një prej CMS-ve më të fuqishëm nga
CMS-të me kod të hapur (Open Source CMS).
Joomla është i lehtë për tu instaluar, por kërkon zgjerimin openSEF
ose SEO (Search Engine Optimizations), dhe ajo mund të ofrojë rreziqe të
sigurisë për shkak të ndryshimeve në SEO.
Megjithatë, ju mund të krjoni blog lehtë me Joomla. Kategorizimi
është i kufizuar, ndërsa sa i përket shpejtësisë, Joomla është shumë i
shpëjtë, por mund të ngadalësohet kur shtohen karakteristikat. Madhësia
për shkarkim është 878 kb.

Së dyti, të flasim pak për Wordpress.

Wordpress CMS është një produkt i lehtë për të ndërtuar blog me
zgjedhje të ndryshme të temave. Ashtu sikur Joomla, Wordpress është i
lehtë për ta instaluar dhe për të përdorur. SEO është shumë fantastik.
Të gjitha përmbajtjet kanë faqe unike me një SEO miqësore dhe titullin
dhe URL. Madhësia për shkarkim është 802 kb.
Këto janë disa krahasime që mund t'ju ndihmojnë në zgjedhjen e një
CMS-i më të mire për ju, por natyrisht ato varen nga qëllimet tuaja.
(pcw)
][
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Joomla apo Wordpress?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCE DHE INFORMATIKE :: Teknlologjia & Informatika-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs