ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 Shkup-Prishtinë,memorandum mirëkuptimi në energjetikë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Shkup-Prishtinë,memorandum mirëkuptimi në energjetikë   Tue Jul 06, 2010 2:42 am

Shkup –
Kosova dhe Maqedonia kanë nënshkruar sot në Shkup një Memorandum
Mirëkuptimi, i cili i hap rrugë intensifikimit të bashkëpunimit
bilateral në sektorin e energjisë në pajtim me politikat dhe strategjitë
shtetërore.

Memorandumin e nënshkruan ministrja kosovare e
Energjisë dhe Minierave, Justina Shiroka-Pula dhe ministri i Ekonomisë
së Maqedonisë, Fatmir Besimi. Synimi i memorandumit është arritja e
furnizimit më të sigurt të energjisë për dy vendet dhe më gjerë.

“Kosova,
shteti më i ri i Ballkanit, është mjaft e interesuar ta zhvillojë me
prioritet bashkëpunimin rajonal dhe atë bilateral me vendet fqinje.
Bashkëpunimi dypalësh me Republikën e Maqedonisë është i një rëndësie te
veçante për Republikën e Kosovës”, theksoi Pula në një komunikatë.


Nga ana tij, ministri Besimi tha se ky memorandum tregon vullnetin
e dy qeverive për të thelluar bashkëpunimit në fushat përkatëse, të
cilat do të konkretizohen nga grupet punuese të dy vendeve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Shkup-Prishtinë,memorandum mirëkuptimi në energjetikë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA, EKONOMIA DHE BISNESI :: Ekonomia dhe Biznesi-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog