ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 PE diskuton sot rezolutat për Shqipërinë dhe Kosovën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: PE diskuton sot rezolutat për Shqipërinë dhe Kosovën   Thu Jul 08, 2010 12:08 am


Parlamenti Evropian diskuton sot për Shqipërinë dhe Kosovën, ku e pranishme do të jetë edhe përfaqësuesja e lartë e BE-së, Katerine Ashton.
PE do të votojë nesër (të enjten) nga një rezolutë për të dy vendet. Në përgatitjet e projektrezulotës për Shqipërinë ka marrë pjesë edhe Nikolas Kountis, përfaqësues i së Majtës së Bashkuar Evropiane. Në një intervistë për DW, ai ka thënë se rezoluta është përpiluar në konsensus me të gjitha grupet politike të Parlamentit Evropian.

Ndërkohë, në një deklaratë për shtyp, PE thekson se korrupsioni, krimi i organizuar dhe institucionet e dobta janë problemet kyçe për të dy vendet.

"Në Shqipëri ekzistojnë ligje të mira në mbrojtje të të drejtave të njeriut, ose të grupeve shoqërore, por problemi kryesor është zbatimi i tyre”, deklaron Kountis.

Ai pret që projektrezoluta të aprovohet nga deputetët e Parlamentit Evropian, dhe shpreson që ajo të sjellë diçka të re për qytetarët shqiptarë.

Përsa i përket projektrezolutës për Kosovën, aty thuhet se parlamentarët evropianë mirëpresin njohjen nga të gjitha vendet e BE-së.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
PE diskuton sot rezolutat për Shqipërinë dhe Kosovën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA, EKONOMIA DHE BISNESI :: Politika e huaj-
Kërce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com