ForumHomeRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 S’janë të gjithë personat alergjikë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: S’janë të gjithë personat alergjikë   Thu Jul 08, 2010 12:58 am


Llogaritet se afër 10-20% e të rriturve janë alergjikë në ushqim. Megjithatë, një studim i ri gjerman ka treguar se çdo i dyti person i cili konsiderohet se është alergjik në një lloj të ushqimit, në fakt nuk është.
Shkencëtarët kanë analizuar 419 persona të dyshimtë se kanë alergji. Me ç’rast me llogaritjen e përqendrimit të antitrupave specifikë është vërtetuar se vetëm gjysma e tyre kanë qenë alergjikë. Këto rezultate tregojnë se sa rëndësi ka diagnoza e saktë në ushqim, me qëllim që të pengohet shmangia e panevojshme e atij lloji të ushqimit për të cilin dyshohet se individi është alergjik.
Alergjenët më të shpeshtë ushqyes janë të pranishëm në gluten, peshk, guaska dhe gaforre, kikirikë, sojë, qumësht etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
S’janë të gjithë personat alergjikë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MJEKSIA :: Njeriu dhe shendeti-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs