ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 FMN pret rritje të ekonomisë globale prej 4,5 %

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: FMN pret rritje të ekonomisë globale prej 4,5 %   Thu Jul 08, 2010 9:41 pm


Ekonomia globale do të rimëkëmbet më shpejtë se sa që pritet, por megjithatë ekzistojnë disa rreziqe financiare fillimisht për shkak të problemeve me borxhet e disa vendeve evropiane, vlerëson Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në raportin e tij më të ri për perspektivat ekonomike globale.
Në dokumentin, të publikuar sot në Hong-Kong, parashikohet rritje e ekonomisë globale gjatë vitit 2010 prej 4,5 për qind.
Parashikimi i këtillë për rritjen ekonomike është për 0,4 për qind pikë më shumë nga parashikimi paraprak i FMN-së të publikuar gjatë prillit të këtij viti.
Fondi në raportin e tij thekson se megjithatë ekziston "rritje drastike e rrezikut" për ekonominë globale për shkak të krizës debitore në Evropë.
Për këtë arsye, sipas ekspertëve të FMN-së, rritja e paraparë e këtillë prej 4,5 për qind do të varet nga aftësia e liderëve evropianë të sigurojnë stabilitet ekonomik në vendet e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
FMN pret rritje të ekonomisë globale prej 4,5 %
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA, EKONOMIA DHE BISNESI :: Ekonomia dhe Biznesi-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog