ForumHomeRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjethet e ullirit, armiku natyror i obesitetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Gjethet e ullirit, armiku natyror i obesitetit   Thu Jul 08, 2010 10:06 pm


Gjethet e ullirit mund të përdoren për të ulur peshën, duke larguar rrezikun e obesitetit.
Kështu mendojnë një ekip studiuesish në University of Southern Queensland (Australi) drejtuar nga profesoresha Lindsay Brown dhe publikuar në "Journal of Nutrition". Ekipi australian ka punuar me minj laboratori. Nga eksperimenti që zgjati 2 muaj te grupi i brejtësve që ishin ushqyer me ekstrakte të gjetheve të ullirit u vu re një zvogëlim i sindromës metabolike dhe reduktim i peshës së tyre. Gjithashtu u pa se gjethet e ullirit kishin një ndikim pozitiv për zemrën dhe mëlçinë. Siç shpjegon Profesor Brown: “lidhja antimalcuese (si gjethja e ullirit) dhe humbjes së peshës është fakt i njohur, megjithatë, rezultatet e i arritura me gjethet e ullirit dhanë efekte më shumë më se pritej”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Gjethet e ullirit, armiku natyror i obesitetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MJEKSIA :: Njeriu dhe shendeti-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs