ForumHomeRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkup-Athinë, ESI propozon zgjidhje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Shkup-Athinë, ESI propozon zgjidhje   Mon Jul 12, 2010 1:13 am


Fondacioni “Iniciativa Evropiane për Stabilitet” (ESI), në një propozim të fundit, ofron mundësinë e zgjidhjes për kontestin rreth emrit të Maqedonisë.
ESI ofron si zgjidhje të mundshme një amendament në Kushtetutën e Maqedonisë, në të cilin duhet të thuhet se “të gjitha referencat për Republikën e Maqedonisë në këtë Kushtetutë do të zëvendësohen me emrin e kompromisit ditën që vendi do t’i bashkohet Bashikimit Evropian”.
Nga ana tjetër, propozimi i ofruar nga ESI parasheh që Greqia të lejojë futjen e Maqedonisë në NATO me emrin ish-Republika Jugosllave e Maqedonsië – emër me të cilin njihet në OKB.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Shkup-Athinë, ESI propozon zgjidhje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA, EKONOMIA DHE BISNESI :: Hapsira Shqiptare-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog