ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 Për çfarë ndihmojnë qepa dhe hudhra?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Për çfarë ndihmojnë qepa dhe hudhra?   Mon Jul 12, 2010 1:24 am


Konsumimi i hudhrës dhe qepës (deri në 7 herë) është në gjendje të surbojë hekurin dhe zinkun në drithërat. Kjo thuhet nga një kërkim i Technological Research Institute ( Mysore, India) i drejtuar nga Dr. Srinivasan Krishnapur dhe publikuar "Journal of Agricultural and Food Chemistry". Hulumtuesit kanë krijuar një model të zorrëve, duke imituar kalimin e ushqimit dhe tretjen. Për këtë qëllim, ata kanë përdorur oriz dhe qiqra të gatuara ose jo, së bashku me një sasi modeste hudhre (0,25 apo 0,50 drithëra për 10 gramë drithëra) dhe qepë (nga 1,5 apo 3 gram në 10 gram drithëra).
Testi tregoi se secila nga kokrrat kishte një rritje me 70% në absorbimin e hekurit. Ndërsa në lidhje me zinkun, të dhënat treguan ndryshueshmëri nga 10,4-159,4% në të njëjtën sasi orizi dhe 9,48-49,8% me qiqrat. Studiuesit e shpjegojnë këtë me përmbajtjen e lartë të sulfurit në hudhër dhe në qepë si dhe të acideve sulfurike-aminoacide, si cisterna. Mangësia e hekurit dhe zinkut është problem i përhapur, që i intereson rreth 30% të popullsisë botërore dhe është shkaktuar ndoshta nga vështirësia e asimilimit të mineraleve.
Sipas ekspertëve: "Të dhënat e mbledhura përmes këtij studim mbi ndikimin e burimeve bio të squfurit në mineralet që vijnë nga drithërat është e re, dhe kjo premton për një strategji zgjidhjeje për të ulur mungesën e hekurit dhe zinkut në këto individë .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Për çfarë ndihmojnë qepa dhe hudhra?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MJEKSIA :: Njeriu dhe shendeti-
Kërce tek:  
Free forum | Society and Culture | Misc | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog