ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 Sekreti i kakaos

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Sekreti i kakaos   Mon Jul 12, 2010 1:31 am

Kakao mund të përdoret për të rregulluar zemrën dhe enët e gjakut: Flavonoidet e saj janë në gjendje të luftojnë dështimin e qarkullimit të gjakut dhe rivendosjen e funksionalitetit, sidomos kundër sëmundjes së zemrës. Ky është rezultati i studimit, nga një ekip studiuesish ndërkombëtarë të udhëhequr nga Dr. Yeghiazarians Yerem. "Për herë të parë, ne zbuluam se flavonoli i kakaos mund të mobilizojë direkt qelizat në riparimin e enëve të gjakut të dëmtuara. Përfitimet janë të shumta dhe efekte anësore nuk janë vërejtur gjatë studimit ". "Të dhënat tona mbështesin idenë se flavonolet ushqimore, përveç se ndikojnë në përmirësimin e funksionit kardiovaskular mund të lehtësojnë mekanizmat e riparimit endogjen që veprojnë në sinergji me terapi aktuale mjekësore. Përveç kësaj, flavonolet gjithashtu veprojnë si kontrollore të presionit të gjakut, duke u bërë një mburojë kundër iktusit dhe sëmundjeve të zemrës”, kanë vazhduar më tej studiuesit.
Hulumtimi është mbështetur edhe nga aktorë privatë, si industria ushqimore Marsi Inc e Barry Callebaut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Sekreti i kakaos
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MJEKSIA :: Njeriu dhe shendeti-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com