ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 Kosova në festivalin “Shkupi 2010”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Kosova në festivalin “Shkupi 2010”   Tue Jun 29, 2010 2:25 am

Ansambli “Lidhja e
Prizrenit” gjatë muajit qershor dhe korrik do të marrë pjesë në tri
festivale. Drejtori i këtij Ansambli Jeton Qafleshi, në njoftimin e tij
për media, theksoi se falë një pune të madhe dhe një përkushtimi serioz
të të gjithë anëtarëve të ansamblit është krenaria e qytetit të
Prizrenit. Festivali i parë në të cilin mori pjesë AKV “Lidhja e
Prizrenit” është festivali burimor mbarëkombëtar “Sharri këndon” që
organizohet në Tetovë nga data 24 deri 26 qershor. Në këtë festival nga
ky ansambël Kosova u përfaqësua, krahas shumë grupeve nga Shqipëria e
Maqedonia, me ç'rast nga grupi i veteranëve dhe valltarëve tjerë, u
paraqitën me vallet autoktone nga Rajoni i Prizrenit. Festivali i tretë
në të cilin “Lidhja e Prizrenit” do të përfaqësojë Kosovën është
festivali ndërkombëtar, “Shkupi 2010” i cili do të mbahet nga 30
qershori deri me 5 korrik. Në këtë festival marrin pjesë grupet
folklorike nga Maqedonia, Shqipëria, Turqia, Bullgaria, Mali i zi,
Bosnja, Italia, Kroacia, Egjipti dhe Izraeli, ndërkohë që në këtë
festival, “ Lidhja e Prizrenit”, pritet ta përfaqësojë denjësisht
traditën tonë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Kosova në festivalin “Shkupi 2010”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: ARTI DHE KULTURA :: Kultura Kombetare dhe Boterore-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com