ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 Djathi i shëndetshëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Djathi i shëndetshëm   Tue Jun 29, 2010 2:30 am

Sipas studimeve të reja të shkencëtarëve
finlandezë konsumimi i djathit probiotik forcon imunitetin e personave
të vjetër. Është e njohur se bakteret probiotike nga jogurti forcojnë
sistemin imunologjik, ndërsa me këtë hulumtim është zbuluar se edhe
djathi mund të jetë i pasur me baktere probiotike dhe mund të veprojë
shumë mirë në shëndet. Në hulumtim kanë marrë pjesë vullnetarë nga
shtëpia e pleqve nga mosha 72 deri 103 vjet. Të hulumtuarit janë ndarë
në dy grupe nga të cilët, i pari ka konsumuar djathin “Goudu” të pasur
me bakteret probiotike Lactobacillus rhamnosus dhe Lactobacillus
acidophilus, derisa grupi tjetër ka marrë djathin “Placebo” për mëngjes
në periudhën prej 4 javëve. Rezultatet treguan se me konsumimin e
djathit me baktere probiotike është forcuar imuniteti i personave të
moshuar që është shumë i rëndësishëm për ta, pasi që plakja e sistemit
imunologjik i bëjnë këta persona shumë të ndjeshëm në infeksione dhe në
sëmundje.
| 28.06.2010Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Djathi i shëndetshëm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MJEKSIA :: Njeriu dhe shendeti-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog