ForumHomeRegjistrohuidentifikimiShare | 
 

 Ekspozitë e artit kosovar në Muzeun Kombëtar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

MesazhTitulli: Ekspozitë e artit kosovar në Muzeun Kombëtar   Wed Jun 30, 2010 4:02 pm

Tre
artistë të rinj nga Kosova sjellin konceptimet dhe ngacmimet e tyre
artistike në një ekspozitë në pikturë, skulpturë dhe instalacione, të
çelur në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë.

Faton Aliu, Arafat Hasani dhe Milot Mustafa
prezantohen në ekspozitën “Hec e hec e hec…” me 30 punime në pikturë,
skulpturë dhe instilacione. “Pas shumë ekspozitash që kemi hapur në
vende të ndryshme, si në Britaninë e Madhe etj., menduam që të hapim
edhe një ekspozitë në Tiranë”, shprehet skulptori Milot Mustafa, i cili
vjen për herë të dytë në kryeqytet me një ekspozitë.

Kurse
piktori Faton Aliu ka sjellë 15 piktura në vaj, me peizazhe universale
nga planeti dhe universi. Duke folur për planet për të ardhmen, artistët
e rinj kosovarë shprehen se në fund të muajit dhjetor do të çelin një
tjetër ekspozitë në Suedi. Ekspozita “Hec e hec e hec...” do të qëndrojë
e hapur deri në 30 qershor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Ekspozitë e artit kosovar në Muzeun Kombëtar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: ARTI DHE KULTURA :: Arti Shqipetare-
Kërce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs